| Piłka nożna / Niemcy

W pogoni za Muellerem

Robert Lewandowski (fot. PAP/EPA)
Robert Lewandowski (fot. PAP/EPA)
Łukasz Zarzeczny

Oliver Baumann musi mieć koszmary. Wszystko przez Roberta Lewandowskiego. Polski napastnik w niedzielę pokonał go po raz jedenasty i dwunasty w karierze. Żadnemu innemu bramkarzowi w Bundeslidze nie strzelił aż tylu goli. Lewandowski nie ustaje w pogoni za wieloletnim strzeleckim rekordem niemieckiej ligi. Zresztą nie tylko on.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Mecz kolejki

W meczu Werder – Hertha (3:3) było wszystko, co najlepsze w piłce nożnej. Najpierw ataki gospodarzy, potem zabójcze ciosy gości i w efekcie prowadzenie 3:1 w 71. minucie. Następnie szaleńczy zryw miejscowych i emocje do ostatniego gwizdka. Do tego wspaniałe akcje i kapitalne gole. Vladimir Darida miał chyba w nodze rewolwer, bo po jego strzale z ponad 31 metrów piłka niczym pocisk utknęła w bramce bezradnego Felixa Wiedwalda.

Tylko z nieco mniejszą siłą, za to z piłki stojącej nieruchomo na boisku, gola strzelił Marvin Plattenhardt. Niektórzy Kibice Werderu pewnie będą mieli trochę pretensji do Wiedwalda o zbyt spóźnioną reakcję, ale w tej sytuacji raczej błędu nie popełnił. Gol był w stu procentach zasługą wykonawcy rzutu wolnego.

Gospodarzy poderwał w końcu do walki rezerwowy Fin Bartels. W 67. minucie przebiegł z piłką pół boiska i ładnym strzałem lewą nogą pokonał Rune Jarsteina. Było 2:1 dla gości. Salomon Kalou podwyższając prowadzenie Herthy zapewne pomyślał, że mecz właśnie się rozstrzygnął. Jednak wtedy przypomniał o sobie piłkarz nie do zdarcia – Claudio Pizarro. W 75. minucie wykorzystał rzut karny, a dwie minuty później jako ostatni głową dotknął piłkę, zanim wpadła do siatki. Co prawda ten gol został mu zaliczony trochę na siłę – Pizarro ledwie musnął piłkę tuż przed linią bramkową, niejako zabierając gola Santiago Garcii, który, także głową, strzelił kapitalnie. Ale kto wie, może gdyby nie Pizarro, któryś z obrońców Herthy zdążyłby z interwencją i zapobiegłby utracie gola?

Fakty są jednak takie – piłkarz zbliżający się do 38. urodzin zdobył bramki numer 180. i 181. w Bundeslidze, śrubując swój strzelecki rekord wśród obcokrajowców.

Radość piłkarzy Herthy
Radość piłkarzy Herthy

Postaci kolejki

W sobotę Pierre-Emerick Aubameyang z Borussii Dortmund do swego dorobku strzeleckiego dorzucił kolejne dwa gole. W tym sezonie już ma na koncie 20 trafień i pełne prawo do marzeń o pobiciu rekordu Gerda Muellera z 1972 roku – dotąd nieosiągalnych dla kolejnych pokoleń napastników 40 goli. W niedzielę pięknie odpowiedział Gabończykowi Robert Lewandowski. Polak także zdobył dwie bramki i do Aubameyanga brakuje mu tylko jednej. Rekord Muellera atakuje więc aż dwóch napastników w jednym sezonie. Czy Der Bomber powinien zacząć się bać?

Pierre-Emerick Aubameyang
Pierre-Emerick Aubameyang

Wydarzenie kolejki

Borussia Dortmund pokonała Ingolstadt 2:0 i utrzymała osiem punktów straty do Bayernu. Na papierze wszystko wygląda więc pięknie, ale wcale nie musiało tak być. Goście długo stwarzali sobie lepsze sytuacje. Bliski gola był Dario Lezcano, który jak taran brnął w kierunku bramki gospodarzy. Jednak w ostatniej chwili piłkę wybił głową Łukasz Piszczek. Za to w 65. minucie, nadal przy stanie 0:0, znalazła się ona w końcu w siatce Borussii. Umieścił ją tam Mats Hummels, który fatalnie podawał do własnego bramkarza. Kopnął mocno, a piłka przeleciała nad głową Romana Buerkiego.

Na szczęście dla Hummelsa sędzia Guido Winkmann uznał, że atakujący Hummelsa Lezcano faulował reprezentanta Niemiec tuż przed jego niefortunnym podaniem i gola nie uznał. Po tej decyzji pozostał jednak niesmak. Kontakt obu piłkarzy co prawda był, ale Hummelsowi nie miał prawa przeszkodzić – i tak kopnąłby piłkę we wprost beznadziejny sposób. Jakby tego było mało, pierwszy gol dla Borussii nie powinien zostać uznany, bo w momencie dośrodkowania Piszczka Aubameyang był na spalonym.

Pech Ingolstadt, pech Lezcano. Paragwajczyk mógł zostać bohaterem meczu, a tymczasem, częściowo nie ze swojej, został największym pechowcem.

Roman Buerki
Roman Buerki

Akcje kolejki: Jairo (Mainz) w 21. minucie meczu Mainz - Borussia M. (1:0) i Fin Bartels (Werder) w 67. minucie meczu Werder - Hertha (3:3)

Gol kolejki: Vladimir Darida (Hertha) w 29. minucie meczu Werder - Hertha (3:3)

Występy Polaków:
Sebastian Boenisch (Bayer) 0
Robert Lewandowski (Bayern) 90 (dwa gole)
Paweł Olkowski (Koeln) 0
Łukasz Piszczek (Borussia D.) 90 (asysta, żółta kartka)
Eugen Polanski (Hoffenheim) 0
Artur Sobiech (Hannover) 0
Przemysław Tytoń (Stuttgart) 90 (gol stracony)
Łukasz Załuska (Darmstadt) 0

Zobacz też
Popis Dawida Kownackiego! Gol i asysta
Dawid Kownacki (fot. Getty Images)

Popis Dawida Kownackiego! Gol i asysta

| Piłka nożna / Niemcy 
Bayern zawiódł w Der Klassiker. Nie wykorzystał potknięcia Bayeru [WIDEO]
Od lewej: Emre Can, Thomas Mueller i Niclas Suele (fot. Getty Images)

Bayern zawiódł w Der Klassiker. Nie wykorzystał potknięcia Bayeru [WIDEO]

| Piłka nożna / Niemcy 
O której Der Klassiker? Zobacz składy na mecz Bayern – Borussia Dortmund
Bayern Monachium – Borussia Dortmund. Kiedy i o której der Klassiker? (12.04.2025)

O której Der Klassiker? Zobacz składy na mecz Bayern – Borussia Dortmund

| Piłka nożna / Niemcy 
Emerytura nieaktualna?! Nieoczekiwana zmiana planów mistrza świata
Mats Hummels (fot. Getty)

Emerytura nieaktualna?! Nieoczekiwana zmiana planów mistrza świata

| Piłka nożna / Niemcy 
Przebudzenie Kamińskiego! Polak błysnął w Bundeslidze [WIDEO]
Jakub Kamiński i El Chadaille Bitshiabu (fot. Getty Images)

Przebudzenie Kamińskiego! Polak błysnął w Bundeslidze [WIDEO]

| Piłka nożna / Niemcy 
wyniki
terminarz
tabela
Wyniki
13 kwietnia 2025
12 kwietnia 2025
11 kwietnia 2025
Piłka nożna
Terminarz
19 kwietnia 2025
20 kwietnia 2025
Tabela
Bundesliga
 
Drużyna
M
+/-
Pkt
1
29
54
69
2
29
29
63
4
29
10
48
5
29
12
46
6
29
-5
45
9
29
-7
42
10
29
-7
42
11
29
6
40
12
29
6
38
13
29
-14
34
14
29
-16
30
15
29
-10
29
16
29
-24
22
17
29
-32
20
18
29
-30
18
Rozwiń
Najnowsze
Czas na rewanże w ćwierćfinałach Ligi Mistrzów. Sprawdź terminarz
Czas na rewanże w ćwierćfinałach Ligi Mistrzów. Sprawdź terminarz
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Piłkarze FC Barcelona sa blisko awansu do półfinału Ligi Mistrzów (fot. Getty Images)
Kiedy debiut selekcjonera? Zobacz terminarz meczów polskich piłkarzy ręcznych
Kiedy mecze reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych w 2025 roku? [TERMINARZ]
Kiedy debiut selekcjonera? Zobacz terminarz meczów polskich piłkarzy ręcznych
| Piłka ręczna / Reprezentacja mężczyzn 
Oficjalnie: Jan Urban został zwolniony z Górnika Zabrze!
Jan Urban (fot. Getty Images)
pilne
Oficjalnie: Jan Urban został zwolniony z Górnika Zabrze!
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Trener mistrzów olimpijskich chciał objąć polską kadrę!
Sławomir Szmal (fot. PAP)
tylko u nas
Trener mistrzów olimpijskich chciał objąć polską kadrę!
(fot. własne)
Maciej Wojs
Tak dobrze jeszcze nie było. Polacy mogą pobić rekord w LM!
Wojciech Szczęsny i Robert Lewandowski (fot. Getty)
Tak dobrze jeszcze nie było. Polacy mogą pobić rekord w LM!
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Cash przed trudnym zadaniem. Relacja na żywo z meczu Aston Villa – PSG w TVP
Aston Villa – PSG na żywo w TVP. Kiedy i o której mecz 1/4 finału Ligi Mistrzów? [SKŁADY]
Cash przed trudnym zadaniem. Relacja na żywo z meczu Aston Villa – PSG w TVP
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
NHL: niewykorzystana szansa na awans
Kadr z meczu Montreal Canadiens – Chicago Blackhawks (fot. Getty)
NHL: niewykorzystana szansa na awans
| Hokej / NHL 
Do góry